Perfumy – małe vademecum

Kasanda.pl

Obecnie mamy ogromny wybór perfum zarówno marek jak i kompozycji użytych do nich produktów, które mają wpływ na ostateczny efekt. Jakie mamy koncentracje ich zapachu? Jakie są nuty zapachowe perfum? Jakie wyróżniamy najczęstsze rodzaje zapachów? O tym piszemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Koncentracja zapachu

Jeśli chodzi o koncentrację zapachu, to jedna z klasyfikacji perfum obejmuje właśnie te parametry i wygląda ona następująco:

  • Ekstrakt – zwany inaczej eliksirem to najbardziej stężony perfum, ponieważ zawiera od 15 do 40 % aromatycznych składników. Dzięki temu jest on nie tylko intensywny, ale i wysoce długotrwały oraz ekskluzywny
  • Woda perfumowana – stosuje się ją do codziennego użytku, bowiem jest ona mniej skoncentrowana niż ekstrakt ( zawieraja 15 – 20 % składników aromatycznych)
  • Woda toaletowa – ma 5 do 10 % składników aromatycznych i zachowuje zapach na skórze do 4 godzin
  • Woda odświeżająca – to inaczej mgiełki, które są bardzo rozcieńczoną wersją perfum, bowiem zawierają jedynie 3 % aromatycznych składników.

Nuty zapachowe

Poznaliśmy już klasyfikację perfum, więc czas przejść dalej, a mianowicie do tak zwanej piramidy zapachowej, czyli podstawowych nut zapachowych, których jest 3. Charakterystyczne jest dla nich to, iż są one stopniowo uwalniane w określonym czasie. Do trzech głównych nut zapachowych należą więc:

  • Nuta głowy – jest to nuta, którą wyczuwa się tuż po zastosowaniu. Tą nutę cechuje jednak najmniejsza trwałość, ponieważ wynosi ona 15 do 20 minut.
  • Nuta serca – jest ona wyczuwalna dopiero po 30 minutach od spryskania i utrzymuje się do 2 godzin
  • Nuta bazowa – jest to tak zwana nuta końcowa ze względu na fakt, iż cechuje ją największa trwałość.

Grupy zapachowe

Wyróżniamy następujące grupy zapachowe:

  • Perfumy Cytrusowe – do ich produkcji wykorzystuje się głównie olejki eteryczne pozyskiwane ze skórek owoców cytrusowych takich jak cytryna, bergamotka czy pomarańcza i charakteryzują się one świeżym i orzeźwiającym zapachem. W tej grupie znajdziemy między innymi zapachy cytrusowo – korzenne, cytrusowo – aromatyczne, cytrusowo – drzewne, cytrusowo – piżmowe itp.
  • Perfumy Kwiatowe – to kolejna duża rodzina perfum bazująca na ekstraktach z kwiatów takich jak między innymi róża, jaśmin, konwalia, frezja peopnia, ylang – ylang czy lawenda. Perfumy kwiatowe są niezwykle delikatne i kobiece. Znajdziemy  tutaj m.in. zapachy kwiatowo – piżmowe, kwiatowo – zielone, kwiatowo – drzewne, kwiatowo – wodne czy kwiatowo – owocowe.
  • Perfumy paprociowe – to rewolucyjny zapach rodem z wilgotnej, ziemistej paprociowej puszczy i idealnie sprawdza się jako perfumy dla mężczyzn w postaci korzenno – paprociowej, aromatyczno – paprociowej, owocowo – paprociowej, słodko – piżmowo – paprociowej itp.

Oprócz tych głównych rodzin mamy jeszcze do wyboru Coty (czyli szyprowe kompozycje), drzewne i orientalne. Wszystkie te rodzaje perfum dostępne są w bogatej ofercie sprawdzonej o polecanej przez nas firmy Kasanda Andrzeja Ruska.

Translate »